پنل بک لایت

مزایای پنل بک لایت

کاربرد و مزایای پنل بک لایت

مزایای پنل بک لایت

پنل بک لایت می تواند به خوبی جایگزین پنل های قدیمی فلورسنت و دیگر لامپ هایی شود که نور را به صورت متمرکز و خیره پخش میکند شود در بسیاری از موارد این امکان وجود دارد که مجموعه چراغ هایی که تحت عنوان پنل های روشنایی می باشند را جز بهترین چراغ های روشنایی برای ساختمان نام برد اما پنل های بک لایت بهترین نوع از همه این پنل ها محسوب میشود پنل بک لایت متشکل از یک صفحه است که بر روی آن تعداد زیادی لامپ LED قرار گرفته که درواقع همان چراغ بک لایت تعریف می شود.

در واقع فضای نوری ای که این پنل ها ایجاد میکنند، بسیار یکنواخت است و اصطلاحا محیطی نرم از لحاظ نوری در اختیار شما قرار میدهد پنل بک لایت به خاطر اینکه منبع نوری از کف تابیده میشود و نه از اطراف، دارای شدت نور فوق العاده ای بوده و دارای شکل ساده و در عین حال شکیلی میباشد، به طور مثال توان بک لایت هالوژنی۹،۷ و ۱۲ وات می باشد ولی در نمونه های قدیمی (سرامیکی) ۳ الی ۴ وات به همین منظور  بک لایت ها در نورپردازی دکوراسیون داخلی استفاده های زیادی دارد.

پنل های ال ای دی در مقایسه با انواع دیگر روشنایی های ال ای دی از سطح مقطع بیشتری برخوردارند، که این موضوع باعث می‌شود حرارت به خوبی به بیرون از پنل منتقل شده و خبری از آسیب رسیدن به اجزای آن نباشد. اما نباید به سطح مقطع بزرگ پنل دلخوش بود و بایستی فضای لازم برای گردش هوا و خنک شدن پنل را نیز فراهم کرد. به طور کلی پنل ها طوری طراحی شده اند که انتقال گرما در آن ها بهتر از دیگر چراغ ها صورت میگیرد و اگر نکات لازم را رعایت کنیم، جای نگرانی زیادی از این بابت نیست.

تفاوت پنل اسلیم و پنل بک لایت

در مقایسه پنل های بک لایت و اسلیم باید بگوییم به دلیل تمرکز دیودها در کناره‌ها برای پنل های اج لایت، تمرکز حرارت نیز بیشتر از پنل های بک لایت است. طی تحقیقاتی و با بررسی ۱۰ مدل گوناگون از پنل های اسلیم و بک لایت، مشخص شد که جنس ال ای دی به کار رفته در فریم پنل و همچنین لایه آلومینیومی پشتی پنل نقش چشم‌گیری در کاهش تمرکز حرارت در پنل ها دارند.

ضعف در این موارد موجب می‌شود تا بر عملکرد پنل در طولانی مدت تاثیر منفی گذاشته شود.

این پنل های بک لایت تو کار در توانهای مختلفی تولید شده مثل:

پنل ۷وات توکار هالوژن

پنل توکار۹وات بدنه دایکاست سایز هالوژن و پنل توکار هالوژن ۱۲ وات بک لایت ، برش ۷/۵ سانتیمتر (سایز هالوژن)

پنل بک لایت توکار ۱۴ وات ۱۰ سانتیمتر

پنل توکار ۲۴وات سایز ۱۵ سانتیمتر

پنل بک لایت توکار ۴۲ وات سایز ۲۰ سانتیمتر

به دو شکل پنل توکار گرد و پنل توکارمربع

رنگ نور  این پنل ها در انواع:

هالوژن آفتابی، هالوژن مهتابی و هالوژن طبیعی یخی، بک لایت آفتابی، بک لایت یخی، بک لایت سفید

کاربرد پنل بک لایت

  • قابل استفاده در ساختمان های اداری ، تجاری
  • روشنایی و نورپردازی هتل ها
  • نورپردازی سالن های نمایش و عروسی
  • قابل استفاده در نمایشگرهای ال سی دی
  • پنل بک لایت در دسته چراغ هایی قرار دارد که امروزه استفاده از آنها گسترش زیادی یافته است.  چرا که این چراغ ها قادر هستند تا نوری سالم و باکیفیت را در فضا منتشر سازد

انواع چراغ و پنل بک لایت

این روشنایی ها اغلب به صورت روکار و توکار ساخته می شود.در حال حاضر بسیاری از وسایلی که دارای نمایشگر هستند و هر کدام نیازمند روشنایی می باشند مانند تلویزیون، مانیتورهای کامپیوتر ، لپ تاب ، تبلت ، گوشی های موبایل و . . . دارای پنل بک لایت می باشند. در واقع تولید و انتشار یک نور یکنواخت و یکدست در پشت زمینه ی تمامی نمایشگرها جزو اصلی ترین وظیفه ی پنل بک لایت می باشد.

 

 

نوشته های مشابه