آموزشی

توصیه هایی درمورد انتخاب لامپ مناسب

توصیه هایی درمورد انتخاب لامپ مناسب :

هنگام خرید لامپ توجه داشته باشیم که لامپ‎های رشته‎ای معمولی بیش از 3 برابر لامپ‎های فلورسنت معمولی مهتابی و حدود 5 برابر لامپ‎های کم‎مصرف برق مصرف می‎کنند.

عمر لامپ‎های رشته‎ای نیز که حدود 1000 ساعت است، بسیار کمتر از لامپ‎های مهتابی و یا لامپ‎های کم‎مصرف می‎باشد.

توصیه هایی درمورد انتخاب لامپ مناسب

توصیه هایی درمورد انتخاب لامپ مناسب

بطور کلی لامپ‎های مهتابی و کم‎مصرف برای کار یا مطالعه مناسب‎تر از لامپ‎های معمولی هستند .

در خانه می‎توان ترکیبی از دو لامپ آفتابی و مهتابی کم‎مصرف استفاده کرد.

انتخاب لامپ و میزان نور آن بستگی به نوع فعالیتی که انجام می‎دهیم دارد .

باید دانست که برای انجام کار به خصوص اگر کار ظریفی انجام می‎دهیم، نور بیشتری مورد نیاز است تا سایه روشن‎ها بهتر دیده شوند و سرعت دید افزایش یابد.

از این گذشته سن افراد نیز در نوری که استفاده می‎کنند مؤثر است .

قطعاً افراد مسن نیاز به نور بیشتری دارند .

لازم به ذکر است که در اغلب این موارد بهتر است به جای افزایش روشنایی سقف، از نورهای موضعی چراغ مطالعه، آباژور، و… استفاده کرد .

بطور کلی اگر مبنای خود را یک میانگین بگیریم، بنا بر محاسبات انجام شده، بهترین نور برای هر متر مربع و در یک فضای عادی با رنگ‎آمیزی معمولی، حدود 10 وات است .

بنابراین یک سالن 20 متری را می‎توان با دو لامپ 100 وات یا 3 لامپ 60 وات رشته‎ای و یا دو لامپ 18 وات کم‎مصرف روشن کرد.

اغلب دیده‎ایم که بعضی از خانواده‎ها در خانه یا آپارتمان خود از لوسترهای بزرگ با شاخه‎های متعدد استفاده می‎کنند .

از این گذشته بعضاً در هر لوستر از لامپ‎های پرقدرت استفاده می‎کنند، استفاده از چنین لوسترهایی نه فقط سبب بالا رفتن بی‎رویه مصرف برق می‎شود، بلکه فشار زیادی نیز بر سیم‎کشی داخلی منزل می‎آورد.

مثالی می‎آوریم تا این موضوع روشن‎تر شود .

خانواده‎ای را در نظر بگیرید که در سالن نشیمن و سالن پذیرایی خود از دو لوستر 10 شاخه که بر هر شاخه آن یک لامپ 60 وات تعبیه شده استفاده می‎کند و به علاوه 4 یا 5 لامپ 100 وات دیگر نیز در خانه روشن کرده باشد، در چنین حالتی ما فقط برای روشنایی محل سکونت خود نزدیک به 2 کیلووات ساعت برق یعنی تقریباً معادل مصرف یک یخچال – فریزر در طول یک شبانه‎روز نیاز داریم. با این حال چنین مصرفی ممکن است چندان به نظر نیاید و در مقایسه با مصرف برق یک بخاری برقی توجه ما را چندان جلب نکند.

بنابراین بهتر آن است که در صورت استفاده از لوسترهای با شاخه‎های متعدد، از لامپ‎های کم‎مصرف ویژه لوستر استفاده کنیم .

از این نوع لوسترها تنها در اتاق پذیرایی استفاده کنیم و در عین حال فقط به بکارگیری لامپ‎های کم‎مصرف اکتفا نکنیم، بلکه با نصب کلیدهای متعدد یا دیمر امکان روشنایی جزئی را نیز فراهم آوریم.

همانطور که گفته شد به جز لامپ‎های رشته‎ای و مهتابی، در چند سال گذشته تولید و استفاده از لامپ‎های کم‎مصرف نیز رواج زیادی پیدا کرده است .

این نوع لامپ‎ها که از لحاظ شکل و اندازه شبیه لامپ‎های رشته‎ای هستند، 8 برابر بیشتر از لامپ‎های رشته‎ای عمر می‎کنند و گرچه قیمت آنها نسبت به بقیه لامپ‎ها بیشتر است اما با توجه به عمر زیاد و مصرف کمی که دارند، بویژه برای مصرف‎کنندگانی که بیشتر از 1000 کیلووات ساعت در ماه مصرف می‎کنند، مقرون به صرفه هستند.

در حال حاضر لامپ‎های کم‎مصرف 18 ، 20 ، 26 ، 40 و 50 وات در بازار موجود می‎باشد .

بطور مثال یک لامپ 26 وات کم‎مصرف معادل 130 وات نوردهی دارد و 8000 ساعت کار می‎کند که معادل عمر 8 لامپ رشته‎ای که هر کدام 1000 ساعت عمر می‎کنند، می‎باشد.

نوشته های مشابه